#1 Trenuję Nordic Walking

Najważniejszą informacją, jaką chciałbym Ci przekazać na początku tej drogi jest to, że projekt „Trenuję nordic walking” powstał z myślą o popularyzowaniu nordic walkingu i będzie odpowiadał na pytanie: 

„J a k   t r e n o w a ć   n o r d i c   w a l k i n g”. 

Jest skierowany do każdej osoby chcącej uzyskać jak najwięcej korzyści ze swojej przygody, jaką bez wątpienia jest nordic walking.

Jestem przekonany, że bez względu na poziom Twojego zaawansowania znajdziesz w tym miejscu wartościowe informacje zarówno, jeśli zastanawiasz się nad pierwszym wypuszczeniem się w las z kijami jak i jeśli pokonałaś niejedną krętą ścieżkę lub zostawiłeś w tyle na zawodach wielu swoich konkurentów. Jesteś w odpowiednim miejscu w bardzo dobrych rękach.

Łącząc prawidłową technikę nordic walkingu oraz trenując świadomie możesz stawać się lepszą wersją samej/samego siebie a ja będę podpowiadał Ci jak to robić bezpiecznie, skutecznie i przyjemnie.

Z moich obserwacji wynika jednoznacznie, że niemal wszyscy w środowisku nordic walkingu stawiamy bardzo mocno na prawidłową technikę i jest to bez wątpienia priorytet aczkolwiek nawet idealna technika będzie przynosiła mizerny efekt, jeśli nie będzie połączona z odpowiednim treningiem. Nie da się obronić tezy, że wystarczy maszerować prawidłowo i wszystkie zalety nordic walkingu są do naszej dyspozycji. Nordic walking dużo oferuje, ale też wymaga, aby choćby w minimalnym stopniu go… trenować a nie tylko spacerować z kijami.

Zapytasz: Trenować? Nie jestem sportowcem.

Odpowiem Ci: nie jest prawdą, że trenują tylko sportowcy, czyli wyłączność ma tu Robert Lewandowski i inni mistrzowie a My amatorzy, co najwyżej możemy ich podziwiać. Osobiście mam ogromny szacunek nie tylko dla mistrzów, którzy wykonują swój zawód zdobywając kolejne trofea sportowe, ale nie mniejsze uznanie i podziw mam dla ludzi walczących każdego dnia z milionami codziennych obowiązków a mimo to znajdujących czas, aby kilka razy w tygodniu wyjść z domu i zmęczyć się na miarę swoich możliwości.

Nie jest też prawdą, że trening to zawsze wyczerpujący, bardzo intensywny wysiłek. Bywają treningi nieco bardziej obciążające, ale nawet minimalny wysiłek powodujący skrócenie Twojego oddechu, jeśli trwa odpowiednio długo może i powinien być nazwany treningiem. Zasługujesz na to.

Dlatego bądź dumna, bądź dumny z tego, co robisz nazwij to treningiem i ruszaj w ten obszar mam nadzieję z moją pomocą.

Zapytasz: no tak ładnie to nawet brzmi tylko, co mam robić tak konkretnie?

To może zacznijmy od początku. Nordic walking pozostaje zjawiskiem, jeśli nie nowym to z pewnością ubogim w źródła, w których możesz znaleźć informacje choćby o zasadach treningowych takich jak np. zasada systematyczności, regeneracji, wzrostu obciążeń – a bez nich, nie istnieje jakikolwiek trening wytrzymałościowy. Brakuje książek lub artykułów o tym jak dokładnie planować swoje aktywności: ile razy w tygodniu trenować, jak długo, z jaką intensywnością itd. W temacie techniki mamy dużo, w obszarze treningu, po zadaniu pytania „Jak trenować nordic walking”… rozciąga się po horyzont… informacyjna pustynia.

Chcąc zdobyć jakąkolwiek wiedzę w dziedzinie treningu możesz, co najwyżej szukać analogii w bieganiu, jest to właściwy kierunek natomiast marzy mi się, aby nordic walking miał własne wzorce, odzwierciedlające specyfikę tego sportu i oryginalność tej aktywności. Spróbuję dołożyć od siebie małą cegiełkę w tym zakresie, może z czasem powstanie z tego większa budowla.

I dlatego chciałbym systematycznie pomagać Ci w możliwie najszerszym korzystaniu z tego, co może dać Ci nordic walking, opowiadając o świadomym treningu oraz zapewne w mniejszym stopniu, ale również o prawidłowej technice.

Trening świadomy to tego rodzaju aktywność, która opiera się na trzech podstawowych filarach, według których trening powinien być:

 • bezpieczny,
 • skuteczny,
 • przyjemny.

Trening bezpieczny to zarówno w pojedynczym ujęciu, czyli danej jednostki treningowej jak i całościowym w postaci kilkutygodniowego lub kilkumiesięcznego cyklu aktywność, która będzie:

– minimalizowała ryzyko wystąpienia kontuzji, będzie chroniła Cię przed przetrenowaniem, ponadto powinna ona wspierać Twoją odporność tak, aby jej nie osłabiać i nie wyniszczać a także powinna przeciwdziałać wypaleniu związanym z podejmowanym treningiem.

Niektóre z ww. elementów treningu bezpiecznego mogą wydawać Ci się obce, pozornie nie dotyczą Ciebie, ponieważ teraz np. nie miewasz kontuzji, ale najczęściej problemy pojawiają się nagle i wtedy jest już za późno. Zatem warto działać zanim wystąpią nieprzyjemne konsekwencje drobnych zaniedbań czy błędów.

Trening skuteczny to trening, który pozwoli Ci rozwijać się, przybliżać do stawianych sobie celów. Bez względu jak będziesz je wyznaczać trening skuteczny powinien dawać Ci poczucie, że możesz dzięki niemu iść w swoim rozwoju do przodu.

Trening powinien też być… przyjemny, takie podejście jest w pełni uzasadnione, ponieważ skoro robisz to bez przymusu to nie wyobrażam sobie, aby nie lubić tego zajęcia. Oczywiście w danym momencie np. po długim treningu lub bardziej intensywnym możesz mieć dość, ale po chwili lub po kilku godzinach czy dniach wspomnienie tego zmęczenia powinno budzić uśmiech na Twojej twarzy.

Dwa pierwsze filary w postaci treningu bezpiecznego i skutecznego tak naprawdę muszą występować łącznie. Nie polecam realizować treningu bezpiecznego, który nie przynosi żadnych rezultatów. Podobnie nierozsądne jest ryzykowanie własnym zdrowiem ponad dopuszczalne poziomy tylko po to, aby być nieco szybszym.

Jeśli chcesz bezpiecznie rozwijać się czerpiąc z tego przyjemność widzimy się w kolejnym materiale…

Zapraszam na więcej Marcin Rosak.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Vlodek

  start z tematem OK, ale nadal brak najważniejszego, jak trenować nordic walking? czytam wszystko, oczekuje na esencję. Wiadomo każdemu chodzi o to by być mocniejszym kondycyjnie, fizycznie, by chodzić szybciej, mniej się męczyć, umieć w potrzebnym momencie przyśpieszyć, widzieć efekty postępu, czuć, że staję się lepszym. Właśnie na wiadomości z tych tematów czekam…
  Super, że chcesz pomóc, możesz mieć dużą oglądalność na YT, jeśli pojawią się konkrety.
  Pozdrawiam, życzę setek tysięcy wejść, odsłon.
  Włodek, starszy miłośnik nordic walking

  1. Marcin

   Polecam materiał #3 Siedem błędów nw tam jest 7 bardzo konkretnych porad o tym „Jak trenować nw”, wyeliminowanie wskazanych tam błędów wpłynie radykalnie na Twoją kondycję np. większa systematyczność czy różnorodność na treningach to bardzo konkretne wskazówki. Natomiast wkrótce będzie więcej materiałów i bardziej konkretnie 💪

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.