#6 Kije do nordic walkingu cz. I

Na pytanie co jest najważniejsze w nordic walkingu mamy zawsze dwie podstawowe odpowiedzi: kije i prawidłowa technika. Bez tych elementów to co robisz nie będzie nordic walkingiem a co najwyżej… spacerem z kijami. Dla postępów i rozwoju w dalszej kolejności warto wspomnieć o prawidłowym treningu ale dziś nie o tym.

Jeśli nie będziesz miał/ła odpowiednio dobranych kijów nie zachowasz prawidłowej techniki zatem ich wybór jest kluczową decyzją przed jaką staniesz zanim pójdziesz w las…

Rodzaje kijów do nordic walkingu

Wchodząc do sklepu ze sprzętem do nordic walkingu zarówno tego realnego jak i wirtualnego staniesz przed wyborem jednego z dwóch rodzajów: kije o stałej długości bądź kije o regulowanym rozmiarze.

Właściwie same nazwy zdradzają już z czym masz do czynienia. Te o stałej długości muszą być idealnie dobrane ponieważ nie będziesz mieć możliwości ich skrócenia lub wydłużenia. Inaczej będzie ze sprzętem o regulowanej długości za każdym razem musisz ustawiać ich rozmiar odpowiednio do swoich parametrów. Za to możesz je zabrać w dowolną podróż szczególnie jest to przyjemna możliwość, np. udając się samolotem w egzotyczne miejsca czy choćby nad nasze morze, jeziora czy góry. Osobiście zdarzyło mi się już nie raz zapakować składane kije do bagażu i dzięki temu spacerowałem z nimi po europejskich, azjatyckich i afrykańskich piaskach morza śródziemnego.

Kije o stałej długości zasadniczo są minimalnie lżejsze niż kije regulowane ale w przypadku znanych producentów różnica nie będzie szczególnie istotna (najczęściej ok. 5-15% masy). Dodatkowo te drugie będą nieco bardziej podatne na drgania w momencie ich wbicia w ziemię ale znowu nie jest to różnica kluczowa.

Kije o regulowanej długości najczęściej składają się w dwóch miejscach zatem po złożeniu kije o długości np. 120 cm będą miały około 45-50 cm (złożeniu podlega sam kij bez uchwytu i zakończenia).

W kijach renomowanych producentów mechanizm odpowiadający za ich złożenie jest w miarę trwały choć nigdy nie będzie to element w 100% niezawodny, źle dokręcony może się złożyć lub z czasem po prostu zużyć.

IMG_0013 conv

kije o stałej długości (pierwsze 3 w rozmiarze 130 cm, czwarty kij 135 cm)

kije o regulowanym rozmiarze

mechanizm regulacji kija: zaciskowy lub wkręcany (w tle)

Kije o stałej długości polecałbym osobom myślącym poważnie o startach w zawodach ponieważ nie wyobrażam sobie, że mój kij mógłby się złożyć np. na starcie, trasie lub przed samą metą. Ten rodzaj sprzętu będzie najlepszym wyborem dla każdego kto chciałby pracować mocno kijem, odpychając się za jego pośrednictwem zgodnie z zasadami prawidłowej techniki nordic walking. Kije składane będą z kolei idealnie dla osób mających w planach uprawiać swoje marsze w różnorodnych miejscach, podróżujących oraz nie mających mocnego zacięcia sportowego.

Kije o stałej długości obecnie wypuszczane są na rynek rozmiarze różniącym się o 5 cm. Czyli masz do wyboru wielkości np. 135 cm, 130 cm, 125 cm i dalej w dół aż do modeli dla osób niższych bądź dzieci.

Rozmiar kijów

Bez względu na jaki rodzaj kijów zdecydujesz się wybrać w jednym i drugim przypadku bardzo ważne będzie aby Twoje kije były dopasowane do Twojego wzrostu. Zasadą jest aby kij w pozycji pionowej oparty o ziemię gdy spoczywa na jego uchwycie Twoja dłoń sprawiał, że Twoje ramie i przedramię zgięte w łokciu utworzy kąt prosty (90 stopni).

Wspomina się również w tym miejscu, że dla zachowania prawidłowej techniki kąt może być minimalnie rozwarty ale zdecydowanie nie możesz mieć kijów zbyt długich czyli takich gdzie kąt wynosiłby np. 80-85 stopni.

Może nie każdy lubi lub pamięta dział matematyki poświęcony kątom dlatego możesz skorzystać ze wzoru 0,68 x Twój wzrost. W moim przypadku 0,68 x 195 cm daje 132,6 cm. Co wybrać, kije długości 130 cm czy może te 135 cm?

Zdecydowanie w moim nordic walkingu sprawdzają się kije 130 cm są one najbardziej odpowiednie, choć przez pierwszy rok mojej przygody z nordic walkingiem miałem kije dłuższe (KV+ na zdjeciu powyżej 135 cm) i przyznaje moja technika w wyniku tego była wtedy nieco gorsza.

Pojawiają się „eksperci” często również „instruktorzy” propagujący wzór 0,70 x wzrost a nawet 0,72 x wzrost no tak… pewnie nie doczytali, że są to propozycje dla narciarstwa zjazdowego wypisują takie herezje i co gorsza proponują złe kije dla osób początkujących!!! Powielą ten błąd tłumacząc, że jest to dla zaawansowanych nordic walkerów… TO NIEPRAWDA!!! Jestem bardzo zaawansowany i nie wyobrażam sobie innego rozwiązania niż 0,68 lub… mniej.

W środowisku pojawia się również opinia, że dłuższe kije są szybsze. Moim zdaniem co najwyżej jest się nimi trudniej odepchnąć i często osoby nie odpychając się markują ten ruch i zużywają przez to mniej siły zatem mogą być szybsze aczkolwiek może to zostać ukarane przez Sędziów na zawodach. Dlatego ostrożnie z nadmiernym eksperymentowaniem w tym zakresie. Zawsze skrajności mogą powodować problemy zatem za krótkie kije ale i za długie to tylko ryzyko niezachowanie nawet poprawnej techniki.

Kije należy najnormalniej w świecie w miarę możliwości „przymierzyć” i wypróbować najlepiej pod okiem odpowiedniego instruktora ponieważ możesz mieć nieco dłuższe lub krótsze nogi czy ręce, sam wzrost może okazać się niewystarczającym parametrem porównawczym i w Twoim konkretnym przypadku indywidualnie wskazane mogą okazać się kije 2-4 cm krótsze lub dłuższe.

Jeśli choćby wstępnie wiesz jakiej długości potrzebujesz kijów lub jakiego rodzaju np. wolisz składane o nie te o stałej długości, czas na to z jakiego materiału możesz wybierać swoje „kijki”.

I o tym w części II.

 

Ten post ma jeden komentarz

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.