#19 Bonus – zrób sobie plan treningowy

Bonusowo mam dla Ciebie jeszcze 8 zasadę przydatną nie tyle w tworzeniu planu treningowego co w jego realizacji.

  1. W pierwszych 12-15 tygodniach nie trenuj więcej niż zaplanowałeś tylko dlatego, że czujesz taką potrzebę lub masz wolny dzień (to psuje i zaburza cały plan).

Na początku będzie Cię nosiło po domu i będziesz chciał więcej, przetrwaj to i zrozum, że odpoczynek jest treningiem, bez którego żaden plan nie działa to niesamowicie ważne.

Moja dewiza treningowa brzmi: Zawsze trenuj tak abyś mógł coś dodać w przyszłości, w tym czy następnym sezonie. Wtedy będziesz się rozwijał przez lata. Jeśli po 12 czy 15 tygodniach osiągasz swoje dotychczasowe maksimum co dołożysz w 16 czy 19 tygodniu… . Jeśli w tym roku zrobisz najmocniejszy plan co zrobisz za rok i co otrzymasz? Kontuzje? Przetrenowanie? Spadek formy?

Pewnie zauważyłeś, że mój sposób na plan nie mówi Ci jaki uzyskasz wynik na danym dystansie. To prawda, ale moim zdaniem uzyskasz najlepszy wynik w swojej karierze choć rzeczywiście nie wiem jaki.

Pozostaje jeszcze kwestia specyfiki dystansu. Oczywiście, że inny będzie trening do maratonu a inny do 10 kilometrów. Owszem to jest prawda, ale nie jedyna droga. Można pokonać maraton po treningu do 10 km a już na pewno po treningu do półmaratonu. Wystarczy dodać minimalnie dłuższe treningi tj. Długie Marsze i zrealizować chociaż raz porządny indywidualny plan 24 tygodniowy… od początku do końca.

W tekście Zrób sobie plan treningowy:

– „Bieganie metodą Danielsa” – Jack Daniels

– „Psychologia dla sportowców” – Costas I. Karageorghis, Peter C. Terry

– „Trening z pulsometrem” – Joe Friel

– własne doświadczenie na twardym dysku pod czaszką.

*Jeśli szukasz skutecznego i bezpiecznego planu treningowego, a jednocześnie masz dosyć gotowców znalezionych w sieci lub innych miejscach, jesteś sfrustrowany brakiem postępów lub wypaleniem postaw na współpracę ze mną.

TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ INFORMACJI.