Nordic walking w pytaniach i odpowiedziach – kwiecień 2022

Bardzo często dostaję pytania zarówno od osób zamierzających chwycić pierwszy raz kije w ręce jak i od zawodników nieco bardziej zaawansowanych podpytujących o różne aspekty treningu. W tych naszych dialogach pojawiają się ciekawe dyskusje i jestem przekonany, że mogę się systematycznie dzielić efektami być może również Twoich pytań i mojej pracy w postaci odpowiedzi.

Tym razem ciąg dalszy 3 wpisu z tej serii.

Kwiecień 2022

 – W tym sezonie znalazłem fajny plan treningowy w sieci i tym razem będę w życiowej formie. 

 – Wiara czyni cuda, ale korzystanie z planów internetowych lub innych gotowców ma jedną bardzo istotną wadę one nie były tworzone z myślą o Tobie a biorąc pod uwagę, że liczba trenerów w nordic walkingu, takich przez duże „T” może być bliska ilości palców w Twojej dłoni (oczywiście instruktorów są setki aczkolwiek oni specjalizują się w technice a nie układaniu treningów) to jest wielce prawdopodobne, że Twój „fajny” plan treningowy jest w rzeczywistości planem dla biegaczy zmodyfikowanym na potrzeby nordic walkingu. A wtedy tym bardziej jego stosowanie nie jest najlepszym pomysłem. Nordic walking z bieganiem ma wiele wspólnego w sensie sportu wytrzymałościowego, ale jednocześnie różnice są zauważalne gołym okiem.

 – Moim zdaniem ten plan treningowy jest dla mnie naprawdę super…

 – To może inaczej… zapewne masz racje o ile jego autor, uwzględnił Twój wiek, dotychczasowe osiągnięcia, przebyte kontuzje, nadwagę, Twój tryb życia i czas na treningi (dziś i za 3 miesiące), Twoje cele na ten sezon i wiele innych czynników… tak wtedy ten plan jest dla Ciebie super. Plan treningowy dla swojej skuteczności wymaga indywidualnego dostosowania, wyobrażasz sobie stosowanie leków w dawce uniwersalnej, albo naukę dzieciaków w szkole według jednego schematu bez względu na to czy robią postępy lub czy są bardziej zdolne?

– To, gdzie mogę znaleźć plan treningowy dla siebie?

– Na pewno bezkrytyczne korzystanie z gotowców jest ryzykowną zabawą, ponadto np. jeśli plan treningowy nie ma tygodnia regeneracyjnego umieszczonego, co 3-6 tygodni jest do d…, ale może na początek zapraszam na stronę trenujenordicwalking.pl gdzie w maju 2022 pojawi się tam wpis „Zrób sobie plan treningowy”. Oczywiście już dziś możesz skontaktować się ze mną klikając TUTAJ.

Zapraszam na część V Maj 2022